Napok óta cikkeznek arról, hogy térítési díjat kellene fizetni a bölcsődékben egy új törvénytervezet szerint. Elolvasva a cikkek jó részét, szinte mindenütt ugyanazokat az indokokat és nyilatkozókat találtam. De akár hányszor is olvastam, valahogy nekem nem állt össze a kép. Én nem látom, hogy ez az anyukáknak lenne jó. De akkor kinek jó ez? A Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke tiltakozik a díj ellen. Tehát azok, akiknek bizonyára szintén nem könnyű a jelenlegi helyzet, akik legjobban látják a szülők anyagi helyzetét, nem értenek egyet ezzel. Vajon az okos döntéshozók miért nem látják, mekkora hülyeséget terveznek? Talán mert nem akarják látni…
A tervezett gyerekek megszületéséért dolgozó (!) Népesedési Kerekasztal indoklása az hogy a bölcsiben szinte ingyen vigyáznak a gyerekekre, míg a családi napközikben, vagy magánbölcsiben 40-70 ezer forintért havonta, s ezt igazságtalan. Szóval szerintük ezért kell a plusz díj. Könyörgöm, miért kell összehasonlítani egy állami intézményt egy üzleti vállalkozással? Jó , hogy többe kerül a magán bölcsi, mert mást nyújt. De miért kéne a kettőt közelebb hozni (azaz az államit drágává tenni)? Ez olyan, mintha holnapután kijelentenék, hogy a magánorvos sokkal többe kerül, mint az állami ellátás, úgyhogy jövőre fizess az állami ellátásért is, ha igénybe veszed ott helyben, perkálj le minden alkalommal 3.000 forintot. Miért? Mert!
Nyitrai Imre, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium – azóta felmentett – helyettes államtitkára szerint piacosítani kell, mert így lesz elég férőhely. Ja, kérem, az tuti, hogy a piacosítás, azaz fizetőssé tétel révén elég férőhely lesz, csak nem úgy, ahogy az kéne. Azért lesz több férőhely, mert akik most még megengedhetik maguknak a bölcsit, azok nem tudják majd az emelt díjat kifizetni, azaz még több anyuka marad otthon. (Akinek meg sok pénze van, annak mehet csak bölcsibe a gyereke.) Aztán majd a gyermek 3. életéve után anyukát kirúgják – mivel már nem lesz védett – , így mivel nem lesz állása, vigyázhat otthon a gyerekre továbbra is, mert oviba sem veszik fel a kicsit. Nézzük csak, hány legyet is üt a kormány egy csapásra? Bölcsis férőhelyeket nem kell bővíteni (pedig mekkora szájuk volt még néhány éve), kisgyerekes anyukát nem kell foglalkoztatni, ez jó a munkáltatóknak… Sőt, azokon a nagyon szegény településeken, ahol nem lesz csak néhány szülő, aki ki tudja fizetni a díjat, akár be is zárhatják a bölcsiket, hiszen nem lesz elég oda járó “fizetővendég”. Szóval még itt is spórolhat az állam. Jó kis terv!
Ugyanez a cikk még egy okos közgazdász érveit is felvonultatja, hogy “ahol azért nem volt eddig elég férőhely, mert az önkormányzatnak nem volt rá pénze, a szülői befizetések segítségével új helyek létesülhetnek”. Jesszusom, ez a közgazdász hölgy nem tud számolni? Vagy sosem járt bölcsődében? Ahol egy teremben van 22 gyerek, hogyan lenne már újabb 10 hely attól, hogy gyerekenként még 20ezer forinttal többet kell fizetni? Lesz abból elég tégla, meg tető, meg fűtés, meg parketta, meg munkás, meg tervező, meg kivitelező? Mert ugye ugyan abba a kis terembe nem lehet még 10 gyereket bezsúfolni, itt kérem további épületekre lenne szükség – vagy egyáltalán épület kellene, ahol jelenleg semmi nincs – és az meg milliókba kerül. Nem 20 x 20 ezerbe. De nem baj, a közgazdász majd megmondja nektek a tutit!
Szomorú vagyok. Mert vagy ők ilyen buták, vagy minket néznek ennyire butának…
(photo by Vlad B.)