Korábban már foglalkoztam itt a blogon azzal, hogy mit kérdezzünk a hozzánk jelentkező bébiszitter jelöltektől. Ha olyan szerencsések voltunk, hogy alapos és mindenre kiterjedő, profi interjútechnikánknak köszönhetően megtaláltuk azt az angyalba oltott nagymamipótlékot, aki innentől kezdve lehetővé teszi számunkra a romantikus vacsorát a párunkkal, az izgalmas mozit, vagy a visszatérést a munkába, azzal még nem értek véget a megpróbáltatásaink, most jön csak a java, hiszen bébszitternek és gyermekünknek össze kell szokniuk, és meg kell “tanulniuk” egymást. Nézzük, hogy tudjuk segíteni ezt a folyamatot…
Attól függően, hogy mekkora a gyermekünk, több-kevesebb időt még hármasban, közösen kell eltöltenünk. Én elképzelhetetlennek tartom, hogy akár egy nagyobb gyereket is csak úgy átadjon az anyukája egy szinte teljesen idegen nőnek. Életkortól függően legyen néhány nap, hét, amikor közösen töljük el azt a néhány órát, ez arra is remek alkalmat kínál, hogy beavassuk a dadust a mindennapi tudnivalókba. Ha az első alkalmak jól mennek, akkor vonuljunk vissza egy másik szobába, hagyjuk őket egyedül egy rövidebb időre. Ha ezzel sincs gond, akkor növeljük ezt az időt, és így szépen eljuthatunk addig, hogy egyszer csak ki is tesszük a lábunkat a lakásból.
Ahhoz, hogy a bébiszitterünk a legjobban tudja ellátni a munkáját, rengeteg információt kell átadnunk neki. A legjobb ezeket írásba rögzíteni, hiszen nekünk egyértelműek, nap mint nap ezt csináljuk, de neki idő kell, hogy mindent megtanuljon. Nézzük, mire érdemes kitérni:
- kisebb babáknál a napirend nagyon részletesen, mikor mit és mennyit eszik, ha tápszeres, hogyan készítse el (mármint a dadus ), mikor alszik, hogyan alszik el (ringatás, cumi, tentemaci, zenére, vagy éneklésre…) mikor kel fel napközben. Nagyobbaknál ugyanez, de kibővítve olyan ínyencségekkel, hogy például kanalazásnál kapjon-e a kicsi is egyet a kezébe (például az én lányom jelenleg csak így hajlandó enni, mivel ő már bőszen próbálkozik), mik a kedvenc játékai, mit szeret, mit nem szeret…
- nagyobbaknál szintén kedvenc ételek, mit ehet, mit nem, mivel szeret játszani, mit szabad, mit nem (TV-zés, számítógépes játékok)
- hol vannak a gyógyszerek (vészhelyzet esetére lázcsillapító, sebfertőtlenítő, sebtapasz…), ha valamilyen gyógyszert állandóan kell szednie, mikor, mennyit, mivel vegye be…
- esetleges ételallergia,
- mit hol talál a lakásban: tiszta ruha, ha összekoszolná, vagy leöntné magát Őbabasága, esetleg áztató-, mosószer (mert estére a baracklé úgy beleszárad a szép fehér ruhácskába, hogy azt már csak ollóval lehet kiszedni ), hol van a biztosíték, hogy működik a riasztó, esetleg telefontöltőt kikészíteni (mert különben megőszülünk, ha lemerül a bébiszitterünk telefonja, és nem tudjuk elérni)
- gyerekorvos, ügyelet, mentők száma, gyógyszertár a közelben,
- ha este vigyáz a kicsire, akkor az esti rituálénk lépései, mikor, mi következik, fürdetés, mese, ének (ez utóbbikból mennyi az alap és mennyit lehet még “kikunyizni”)
- a mi elérhetőségünk a távollét alatt, esetleg ha mégsem ér el minket, akkor kinek jelezheti, ha baj van (szomszéd anyuka, nagymama, apuka telefonszáma)
- nagyobbaknál aznapi megírandó / kikérdezendő házi feladat.
A listát biztosan lehet még folytatni…
Fontos, hogy bizonyos lépéseket együtt csináljatok, mielőtt egyedül is hagyod a bébiszittert tevékenykedni, például a kisebbeknél az altatás, etetés, és a fürdetés folyamata mindenképpen ilyen.
És még egy tipp: ahhoz, hogy a dadust könnyen és gyorsan elfogadja a gyermek, mi is kellünk. A mi hozzáállásunk, bizalmunk, “barátságunk” nem marad észrevétlen a gyermekünk számára sem. Elérhetjük ez például egy-két közös étkezéssel – jelezve, hogy ő is a család része -, azzal, hogy megfelelően kezeljük őt, nem beszélünk róla a gyerek előtt negatívan, kritizálóan, s ha egyedül hagyjuk őket, akkor azt az érzést sugározzuk, hogy tudjuk, jó lesz a gyermekünknek a bébiszitterrel, s nem sajnálkozunk, hogy ott hagyjuk őt, vagy ostorozzuk magunkat, hogy miért is megyünk el otthonról.
Tudsz még egyéb dolgot hozzátenni a listához? Nosza, szólj hozzá!
Szeretnél profi kérdéseket feltenni a bébiszitter jelölteknek, hogy biztosan a legjobbat válaszd ki csemetéd mellé? Nem tudod mit kérdezz, és mire figyelj? Akkor kattints ide, és azonnal megkaphatod a bébiszitter-kérdőívet!
(Photo by Jason DeRusha)